logo
 

- studia i doświadczenie
   zawodowe
- udział w stowarzyszeniach
- kursy specjalistyczne
- publikacje specjalistyczne
- czasopisma o psach i kotach
- wykłady i szkolenia
- kardiologia i nie tylko
- zainteresowania    pozazawodowe

- gdzie przyjmuję
- lekarze i lecznice    współpracujące

- zdjęcia prywatne
- zdjęcia zawodowe

- kontakt
- księga gości
- linki

Mark Shreeve - Nocturne
Sonic Images, 1995

Nocturne to pierwszy od 1988 roku (CRASH HEAD) album studyjny. Dodać należy że w sumie już piąty. Mark opisuje swoją muzykę jako elektroniczną alternatywę. Rzeczywiście trudno ją zakwalifikować do jakiegoś konkretnego stylu. Niemalże każdy utwór jest inny, niemniej jednak dominują dynamiczne kompozycje muzyczne. Poprzednie płyty nagrane dla Centaur Music (ASSASSIN, CRASH HEAD, LEGION) były płytami wręcz legendarnymi, głównie z tego powodu, iż nigdzie nie można było ich kupić. Przez 7 lat czyli okres między płytą NOCTURNE a CRASH HEAD, Mark Shreeve komponował muzykę do filmów (podobno do trzech, w tym w 1990 "Honor Bound") oraz pisał muzykę do piosenek popowych dla Samanthy Fox.
Na twórczość Shreeve'a, jak sam twierdzi miała wpływ muzyka zespołu King Crimson, Sex Pistols, Jean Michela Jarre'a, Tangerine Dream, Klausa Schulze oraz Mozarta. Ostatnio dużo pracuje z Chrisem Franke, czego jakby efektem jest ta płyta wydana w wytwórni Sonic Images. Przypomnę, iż nie jest to pierwsze spotkanie tych artystów. Efektem pierwszego jest utwór z płyty LEGION - Icon, którego twórcą jest właśnie Chris Franke.
Płyta NOCTURNE jest dobra, niemniej jednak bardzo nierówna. Część utworów jest doskonała, inne całkowicie do niej nie pasują. Raczej nie stanie się tak poszukiwana jak wcześniejsze doskonałe płyty LEGION i ASSASSIN czy CRASH HEAD.
Godne uwagi są utwory Ride the Lightning, Ceremony (mroczna atmosfera horroru/ filmu scifi) Black, oraz ostatni tytułowy Nocturne. Najbardziej zaskakuje obecność utworu wokalnego - Big Trouble, niestety chyba raczej nie na miejscu.
Podsumowując, płyta niespecjalnie ciekawa, bardziej zgromadzenie wpadających w ucho melodii niż kolejny eksperyment muzyczny.

RAFAŁ NIZIOŁEK

Powrót do spisu recenzji



© 2004 Rafał Niziołek, wszystkie prawa zastrzezone!
Projekt i wykonanie Krzysztof Borkowski